Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

YKS’ye Girecek Öğrencilere Rehberlik Uzmanından Tavsiyeler

YKS’ye Girecek Öğrencilere Rehberlik Uzmanından Tavsiyeler

Yapılması gerekenler, yapılmayanlar, büyük beklentiler, büyük istekler, koca bir yılın emeği ve gelecek kaygısı…

Tüm bunlar stres yapmamıza neden olan temel etkenler.

Sınavlar, her insanın hayatında birçok kez yer alan ve her seferinde kişinin gerilip heyecanlanmasına sebep olan bir olaydır. En soğukkanlı insanların bile, bunun gibi çeşitli baskı ortamlarında gerildiği ve stres altında yanlış kararlar verdiği görülmektedir.

Kişinin kendisi hakkında sürekli olumsuz düşünmesi durumu daha da kötüleştirir. Örneğin son deneme sınavında düşük bir performans gösteren bir kişi, gerçek sınavda da durumun böyle gerçekleşeceğini düşünmek yerine, daha iyi olabilirim diye düşünmesi kendisine pozitif olarak yansıyacaktır. 

Kişi şiddetli huzursuzluk hissedebilir. Kalp atışlarının hızlandığını ve nefesinin daraldığını düşünebilir. Zamanın hızlı geçtiğini düşünüp panikleyebilir. Diğer katılımcıların kendisinden daha iyi hazırlandığını, bu sebeple şansının olmadığını düşünebilir. Ama tüm bunlar stresin yarattığı durumlardır.

Bu sebeple başarısızlığı ve gerginliği önlemek için gerek sınav öncesi gerek sınav sırasında yapılabilecek birçok şey vardır.

Sınav, bizi hedefimize götürecek bir fırsat arabasıdır. Hazırsanız eğer, sınav günü gelir ve sizi hedefinize götürür.

Sınav günü en sevdiğiniz dersin sorularından başlayın.

Beyin kolaydan zora, basitten karmaşığa doğru çalışmayı sever.

Kolay olan sorudan başlar ve onu kolayca çözerseniz beyin başarıyı ödüllendirir. Dopamin dediğimiz bir sıvı salgılar ve aferin, başardın, devam et mesajı verir.

Eğer zor sorudan başlar ve çözemediğiniz sorulara takılırsanız bilinçaltına “sen bu işi yapamayacaksın” emri verirsiniz ve tabii ki yapamazsınız.

Bir gece öncesinde ilişkili konu üzerinde çalışmalara son verilmelidir. Son ana kadar, beyne hatırlaması gereken bir şeyler verilmesi, tüm bilgilerin kaybedilmesine sebep olabilir.

Sınavdan bir gün öncesinde vücudun ve zihnin dinlendirilmesi gerekir. Yorgun bir bünye, daha çok gerilir ve başarısızlık kaçınılmaz olabilir.

Sınavdan hemen önce gerginlik artarsa, uzun uzun nefesler alınarak ve bunu bir kaç kez tekrarlayarak sakinleşme sağlanabilir.

Dikkat dağınıklığı olduğu anda kafa sorulardan kaldırılıp, kısa bir mola verilmelidir. Nefes ve göz egzersizleri yapmak dikkatin tekrar toplanmasına yardımcı olur.

Uzun süre aynı soruya odaklanmaya çalışmak da vakit kaybıdır, takınılan noktaları atlayıp sonradan onlara dönmek daha doğru bir seçim olacaktır.

Her şeyden önce kendinize duyacağınız güven her şeyin anahtarıdır. Bu güven sayesinde başarısızlık bile bir korku olmaktan çıkabilir.

Her zaman bir amacınız vardı ve bu amaca ulaşmak için çok yol katettiniz, emek harcadınız, yorulsanız da pes etmeden yola devam ettiniz. Siz bu başarıyı alnınızın akıyla elde edeceksiniz. Tekuzem Ailesi olarak YKS’de  bol şans ve BAŞARILAR dileriz. :) 

Yorum Bırak
Yorumlar
02 Temmuz 2020 15:53
1
02 Temmuz 2020 16:02
1
04 Temmuz 2020 12:19
1
06 Temmuz 2020 16:15
1
09 Temmuz 2020 12:47
1
09 Temmuz 2020 20:39
1
10 Temmuz 2020 09:04
1
11 Temmuz 2020 19:36
1
15 Temmuz 2020 10:22
1