Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

"Sınavda Ya Başarısız Olursam..."

"Sınavda Ya Başarısız Olursam..."

"AKLIMA KÖTÜ DÜŞÜNCELER GELİYOR, MOTİVASYONUM ÇOK DÜŞTÜ! SINAVDA YA BAŞARISIZ OLURSAM..."

Merhaba Güzel İnsanlar; yaşadığımız şu süreçte bu soruyu sormayan kim kaldı ki? İsyan etmekte, bu konu üzerine uzun uzun konuşmayı istemekte o kadar haklısınız ki, Dünya olarak büyük bir sınav vermekteyiz.. Fakat içinizi döktükten sonra, kaldığınız yerden devam etmeniz gerektiğini sizlere hatırlatmak ve bazı önerilerde bulunmak bizim görevimiz…

Düşünceler değiştiği an beyindeki tüm sistem yavaş yavaş değişmeye başlar, düşüncelerin değişmesiyle davranışlarımız değişir, davranışlarımızın değişmesiyle de hayatımız değişmeye başlar. Hatta yapılan psikoterapi seansları ile insan genetiğinin bile değiştirilerek, kendinden sonraki kuşağa olumlu genler bıraktığı gözlemlenmiştir. Layık olduğunuzu düşündüğünüz hayata doğru yol alırken yöntemlerinizi değiştirdiğinizde, eski davranışlarınızın yerine yeni olumlu davranışlar koyarak ilerlediğinizde, yepyeni kapıların aralandığını göreceksiniz. Kendi içinizdeki ışığı keşfedip, kaygılarınızı, korkularınızı yönetmeye başladığınız an özgürlük kapıları aralanacak, insanlara bağımlı olmamanın, huzurlu yaşamanın, onaylanma ihtiyacından uzaklaşmanın, başarabilmenin, gelişebilmenin, belki de bu zaman kadar hiç başaramadığınızı düşündüğünüz her şeyi yapmaya başlamış olmanın verdiği hazdan vazgeçmek istemeyeceksiniz.

Hayatımıza uygulayacağımız yeni olumlu düşünceler, spor sonrası salgılanan Beta Endorfin dediğimiz mutluluk hormonunu harekete geçirecek. Aşırı kaygılanma sonucu zihnimizin, algımızın, bozulan yerlerini tedavi ederek onaracak. Beta Endorfin salgısı zamanla olumlu düşüncelerimizi davranışlarımıza yapıştırma görevi üstlenecek. Pozitif pekiştireç etkisi yaratarak ciddi bir onarma meydana getirecek. Bunu başardığımızda kaygı hala gelip bizi yoklamaya devam edecek. Hayatımızdan asla gitmeyecek. Fakat artık olumlu düşünceyi davranışlarımızdan koparacak kadar güçlü olmayacak. Çünkü biz yeterince tedbirimizi almış, hazır olacağız. Kaygının söylediği her felaket senaryosunu şöyle bir dinleyip hayatımıza devam edeceğiz. Kaygıyı kontrol edebilmenin huzurunu bir kez tattıktan sonra artık zihnin söylediği olumsuz hiçbir senaryoya kanmayacaksınız.

Cesaretli olan insan, korkmayan insan değildir. Korkuyor olmasına rağmen devam edebilen kişidir! Dünyaya bir kez geldiğiniz hayatı tekrar eski haline getirmek için acıyı, zorluğu ve mücadeleyi göze alabilmek, yola çıkabilmek, ulaşmak istediğiniz hedefleriniz için değer. Bu hayat sizin, başka kimsenin değil. Siz bunu fazlasıyla hak ediyorsunuz. Layık olduğunuz hayata doğru adım atabilme gönüllülüğünü gösterdiğiniz, olumsuzun yerine olumluyu koyarak deneyim elde ettiğiniz, değiştirebildiğiniz nice güzel günlerin sizlerle olmasını diliyoruz.

Sevgiyle kalın…

 

 

“Hepimizin sahip olabileceği en önemli ilişki kendimizle olan, kat edebileceğimiz en önemli yol ise kendimizi keşfettiğimiz olandır. Kendini tanımak için kendinle zaman geçirmeli, yalnız olmaktan korkmamalı. Kendiniz tanımak tüm bilgeliklerin başlangıcıdır.”

Aristoteles

 

Yorum Bırak