Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

ARA TATİL İÇİN 5 ÖNEMLİ KURAL

ARA TATİL İÇİN 5 ÖNEMLİ KURAL

Sınava hazırlık sürecinde birçoğunuz, öğrenim hayatı ile birlikte dönem boyunca fazlasıyla yorucu bir süreçten geçiyorsunuz. Şimdi ara tatilinin gelmesiyle birlikte ‘’dinlenmek’’le ‘’sınava hazırlık sürecini artırmak’’ arasında gidip geldiğinizin farkındayız. Tabi ki size ‘’kafanızı kaldırmadan ders çalışın’’ demeyeceğiz. Ama ‘’bırakın dersi tatil boyunca dinlenmenin keyfini çıkarın’’ da dememizi beklemeyin :)

 

Peki neler mi yapmalıyız? Bu süreci en verimli şekilde nasıl mı geçirmeliyiz? Gelin tüm bu sorulara birlikte cevap bulalım.

 

Kural 1: Televizyon veya bilgisayar başında geçirilen boş zamanın dinlenmekten çok yorgunluk yaratacağını biliyor musunuz? Tatil boyunca tembelliğe alışan bünye okul açıldığında eski düzenine dönebilmek için zorlanacağı gibi uzun bir süre kendini toparlayamaz. Bunun sonucunda ikinci döneme iyi bir başlangıç yapmak amacıyla verilen tatil tam tersi bir durumla sonuçlanır.”

 

Kural 2: İnsanlar öğrendiklerinin yüzde 75’ini bir haftada, yüzde 66’sını bir günde, yüzde 54’ünü de bir saat içerisinde unutuyor. Unutmayı önlemenin yoluysa yapılanları tekrar etmekten geçiyor. Özellikle geçmiş konularla ilgili çalışmalarda çok fazla hata yapan öğrencilerin mutlaka genel tekrara ağırlık vermeleri gerekiyor. “Konu eksiği fazla olan, konuları sınava kadar yetiştirememe korkusu yaşayan öğrenciler bu tatilde önceliği, eksik konularını tamamlamaya vermeli.

 

Kural 3:  Günün ve ara tatilinin sonunda ulaşmayı düşündüğünüz yeni hedefler belirleyin. Hedefi belirlemek o hedefe ulaşmanın ilk ve öncelikli aşamasıdır. O gün kaç saat ve hangi konuyu çalışacağız kaç soru çözeceğiz, haftanın hedefi ne ve tatilin sonunda neleri bitirmiş neleri yarılamış olacağım? Bu soruların hepsinin cevabını verdikten sonra işimiz çok daha kolay ve eğlenceli :)

 

Kural 4: Bolca kitap okuyun. Evet kitap okuyun. Hani dönem boyunca zaman bulamamaktan kaynaklı hep ertelediğiniz ya da sınava hazırlık sürecinde olumlu bir etki katmayacağını düşündüğünüz o etkinlik. Kitap okumak sandığınızdan çok daha etkili bir sınava hazırlık aşamasıdır. Siz okudukça beyniniz daha etkin çalışacak, siz okudukça daha hızlı anlayacaksınız, siz okudukça daha kolay çözüm bulacaksınız. O yüzden lütfen ama lütfen kitap okuyun.

 

Kural 5: Tatilde dönemin yorgunluğunu atmak, bedeni dinlendirmek ve zihni bir nebze olsun rahatlatmak da çalışmak kadar önem taşıyor. Mutlaka haftanın 1 gününü kendinize ayırın. Sevdiğiniz bir sinema filmine bilet alın, tiyatroya gidin, müzik dinleyin, dans edin, sevdiklerinizle vakit geçirin, spor yapın. Çalışmak kadar kendinize vakit ayırmak da motivasyonunuzu arttıran ve daha verimli sonuçlar almanızı sağlayan bir eylemdir. 

 

David Harkins ‘in dediği gibi:

"Bir gün hayatınız bir film şeridi gibi gözlerinizin önünden geçecek. Bunun izlenmeye değer olduğundan emin olun."

Yorum Bırak