Tekuzem Ücretsiz Dene

Üniversiteye Yeni Başlayanlara 10 Tavsiye!

Üniversiteye Yeni Başlayanlara 10 Tavsiye!

Tercihler sonucu yerleştirmemiz tamamlandı. Sınav stresini atıp, rahatlamanın tam zamanı! Çünkü bundan sonraki yaşamamızın mimarı olacak kariyer adımları için soluklanmamız şart. Peki üniversiteyi kazanıp gerçekten rahatlıyor muyuz; yoksa geleceğini kazanma yarışı asıl şimdi mi başlıyor? Cevap gayet net. Her şey şimdi başlıyor!

O halde üniversiteye yeni başlayan öğrencilerin, kariyer hedefi için 10 tavsiye:

 

1. Üniversite ve şehrin size sunduğu imkanları iyi araştırın ve değerlendirin.

 

2. Yetkinlik ve becerilerinizin gelişimi için mutlaka kendinizi geliştirin, öğrenci kulüplerinin mutlaka içerisinde yer alın.

 

3. Hangi dersin hangi konusunda, meslekte daha çok faydalanacağını kestirmek zordur. Mutlaka derslere katılın. Sadece derslere; vize, final ya da komisyon öncesi 2 gün çalışma ve ezber olarak bakmayın. Zamana yayarak öğrenmeye çalışın.

 

4. Devam zorunluluğu olmasa bile derslerinize katılın. Üniversiteyi uzatmayı kariyeriniz için yapılacak hamleler dışında asla düşünmeyin.

 

5. Bölümün zorunlu dersleri neredeyse birçok üniversitede aynıdır. Seçmeli derslerinizde ve stajlarınızda mutlaka eğilim duyduğunuz noktalara göre tercih yapın. Her staj fırsatını iyi değerlendirin.

 

6. Yan dal, çift ana dal gibi ekstra öğrenim fırsatlarını değerlendirin. Şehir ve üniversite değişimleri için ikinci bir şans arayışındaysanız yatay geçişi mutlaka araştırın. 

 

7. Yabancı dil için İngilizcenizi mutlaka iyi düzeye getirdikten sonra, ikinci ya da üçüncü bir dil öğrenmek için çaba gösterin.

 

8. Üniversite eğitiminiz boyunca yurt dışı bağlantılı eğitim olanaklarını keşfetmeye çalışın. Erasmus, Work and Travel gibi konuları araştırmaya ilk sınıftan başlayın.

 

9. İlgi alanlarınızı uzmanlığınız ile bütünleştirmeye çalışın. Konferans, seminer ve kültürel etkinlikleri takip edip kendinizi geliştirin. Girişimcilik fırsatlarını değerlendirin.

 

10. Ne kadar yoğun olursanız olun kitap okumaktan asla vazgeçmeyin. Branşınız ile ilgili makaleler,  araştırmalar takip etmek sizi bir adım ileri götürecektir.

 

 

Okuduğunuz bölüm ya da üniversite ne olursa olsun atacağınız adımlar sizi daima kariyerinizde ilerletir. Yalnızca diploma için bir bölüm bitirmenin kendinize haksızlık olacağına emin olun ve daha fazlası için harekete geçin.

 

Tekuzem Ailesi olarak kariyerinizde başarılar diliyoruz.

 

Yorum Bırak
Tekuzem Whatsapp Hattı