Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

Sözleşmeli Öğretmenlik Tercihleri Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli Öğretmenlik Tercihleri Nasıl Yapılır?

Sözleşmeli öğretmenlik atama tercih başvuruları için heyecanlı bekleyiş devam ediyor.

20 bin sözleşmeli öğretmenlik atama tercih başvuruları, 28 Ağustos tarihinde başlayacak ve 31 Ağustos 2020 tarihinde sona erecektir.

 

PEKİ DOĞRU TERCİH NASIL YAPILIR?

Öncelikle sözlü sınavda 60 ve üzerinde puan alan adaylar, en fazla 40 (kırk) eğitim kurumunu elektronik ortamda tercih edebileceklerdir. Ama 60 ve üzeri puan alan her adayın tercih hakkı olsa bile kontenjanda olmadığı durumlarda atanması ne yazık ki çok zor. Önemli olan ilk husus branşınız için açılan kontenjanın içinde olup olmadığınızdır. Kontenjanın içindeyseniz şansınız yüksek, değilseniz şansınız daha düşüktür.

Tercihler, aynı il ve/veya farklı illerde bulunan eğitim kurumları arasından istenilen öncelikte yapılabilecektir. Öncelik sırasını belirlerken en çok istediğinizden en az istediğinize göre bir sıralama yapmanızı öneririz.

Tercihler herhangi bir il veya ilçe millî eğitim müdürlüğüne onaylatılacaktır. İkamet ettiğiniz il veya ilçe müdürlüğüne onaylatabilirsiniz.

Adaylar il veya ilçe millî eğitim müdürlüğünce başvuruları onaylanmadıkça tercih değişikliği yapabilecektir.

 

Adaylar tercih dışı seçenek olarak;
"Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istemiyorum."
"Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum." seçeneklerinden birini mutlaka işaretleyecektir.

Tercihlerine atanamayan ve "Tercihlerim dışındaki eğitim kurumlarına atanmak istiyorum." seçeneğini işaretleyen adaylar, ilan edilen kontenjanlardan boş kalan eğitim kurumlarına bilgisayar kurasıyla atanmak üzere değerlendirmeye alınacaktır. Bu durumu öğretmenler 41’i açmak olarak adlandırılır. 41’i açmak her zaman yaşam koşullarının daha kötü olduğu, sınır illerde bulunan ya da şartlarının daha zor olduğu bir okula atanacaksınız anlamına gelmez. Bazen adayların 41’i açarak tercih listesinde olmayan ama koşulları üst düzeyde olan okullara da atandığını gözlemliyoruz. Çünkü bu kısımda tamamen boş kontenjanlara göre atama yapılmaktadır.


Atama esnasında sözlü sınav puanının eşitliği halinde KPSS puan üstünlüğü dikkate alınır; eşitliğin devamı durumunda diploma tarihi itibariyle önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması halinde yaşı büyük olana, eşitliğin bozulmaması durumunda ise sınav sonucu yeni açıklanan adaya öncelik tanınır.

Bilgisayar ortamında gerçekleştirilen atama sonuçları, Bakanlığın http://personel.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacaktır.

Yorum Bırak
Tekuzem Whatsapp Hattı