Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

Sınavda Başarılı Olan Öğrencilerin Ortak 5 Özelliği

Sınavda Başarılı Olan Öğrencilerin Ortak 5 Özelliği

Sınava hazırlanan bir öğrenciye, onu başarılı yapan şeyin ne olduğunu sorduğunuzda, size muhteşem bir kitap ya da etkilendiği harika bir film serisinden bahsetmeyecektir. Alacağınız yanıt çoğunlukla şu olacaktır: “Kendime güvendim, çünkü o benden hiç vazgeçmedi .”

Peki kendine güvenle yola çıkmış bir öğrencinin yapması gereken başka şeyler yok mu?

İşte başarılı öğrencilerin yaptığı 5 farklı şey:

 

1. Başarıya ulaşmış öğrencilerin net hedefleri vardır.

Yeni bir yere doğru yol alıyorsanız, doğru yolda olduğunuzu nasıl anlarsınız? Yol işaretleri ve harita kullanarak değil mi? Eğitim dünyasında, kendiniz için koyduğunuz hedefler sizin varış noktanız üzerindeki yol işaretleriniz gibi iş görür. Planınız ise haritanızdır. Hedefinize ulaşmak için plan yapmak o hedefi ne kadar çok istediğinizin de bir göstergesidir.

 

2. Israrcıdırlar.

Sınavlarda olduğu kadar hayatta da başarılı olanlar hep ısrarcı olanlardır. Edison’a ampulü buluncaya kadar 1000’e yakın deney yaptıran güç, bu özelliğidir. Başarılı öğrenciler de anlamadığı ya da çözemediği konularda hemen pes etmez. Öğrenene kadar çabalar.

 

3. Sürekli ve düzenli olarak çalışırlar.

Zamanını planlamayan ve sürekli çalışma alışkanlığı oluşmayan bir kişinin başarısı beklenemez. Her gün ne yapacağını bilen öğrenci ders çalışmaya oturduğunda ‘Nereden başlayacağım?’ sorusunu kendisine sormaz. Çünkü o gün ne yapacağı önceden belirlenmiştir.

 

4. Düzenli kitap okuma alışkanlıkları vardır.

Sınava hazırlık sürecinde ‘Kitap okumaya vaktim yok ki’ düşüncesinin aksine bir tutum sergilerler. Çünkü kitap okumanın kültür seviyesini yükseltip, öğrenme isteğini arttırdığını bildikleri gibi, sınava hazırlanma aşamasında da bir çalışma yöntemi olduğunu bilirler. Çok kitap okuyan bir öğrencinin soruları anlayamama ya da yanlış anlama riski çok daha azdır.

 

5. Kendine olan güveni ve inancı yüksektir.

Başarılı olacağına dair inançları vardır. Yapamam, başaramam gibi sözcükler kullanmazlar. Çünkü çevresinde başarılı olanların kendisinden farklı özelliklerde olmadığının farkındadırlar ve bunu başaracak güce sahip olduklarının da. ‘Daha önce yaptım yine yapabilirim’ cümlesi ise, hayat felsefeleridir.

 

BONUS:

Sınava Tekuzem ile Hazırlanırlar!

Siz de; KPSS, YKS, DGS, ALES, YDS, Kaymakamlık, Hakimlik, STS, İcra Müdür-Müdür Yardımcılığı, SMMM, DHBT, MBSTS, MEB EKYS, Görevde Yükselme Sınavlarından herhangi birine hazırlanıyorsanız başarı bir ‘tık’ uzağınızda! Online dersler hakkında ücretsiz bilgi almak için tıklayın

Yorum Bırak