Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

Sabahları Zinde Uyanmanın 7 Yolu

Sabahları Zinde Uyanmanın 7 Yolu

Sabah hali, gün içinde psikolojik durumumuzu etkileyen en önemli faktörlerden. ‘Nasıl başlarsa öyle gider…’ ne de olsa..

Her sabah zinde ve dinlenmiş kalkmayı kim istemez? Sabah uyandığınızda kendinizi yorgun hissediyorsanız, başınızı yastıktan ayıramıyorsanız bu 7 öneriye dikkat edin.

1- Zindelik İçin Her Gün Aynı Saatte Uyanın!

Biliyoruz, hafta sonunun uyku cazibesine kapılmamak çok zor! Ama bir şekilde iradenizi kullanıp, hafta içi uyandığınız saatte uyanmaya özen gösterirseniz, vücudunuzun buna alışmasına yardımcı olursunuz. Bu rutine alışan vücut da her gün aynı zindelikte olacaktır.

 

2- Alarmı Asla Ertelemeyin!

Bunu yapmayanımız var mı acaba? Sabah alarm çalınca, onu bir 5 dakika, sonra bir 5 dakika daha erteleyip; o kısa uykudan muhteşem bir keyif almak! Halbuki yapılan birçok araştırmaya göre, bu ertelemeler esnasındaki kısa uykular derin olmadıkları için bizi yorgun kılmaktan başka bir işe yaramıyorlar. Dolayısıyla alarm bir kez çaldığında, kararlı olmak ve uyanmak gerek. Uzmanlara göre, alarmı ertelememe eylemini 21 gün boyunca gerçekleştiren bir bireyin artık alarm erteleme ihtiyacı olmayacağı yönünde.

 

3- Bırakın Güneş Sizi Uyandırsın!

Uyku problemleri yaşayanlara sıklıkla önerilen konulardan biri de uyku odasını en karanlık şekilde kullanmaktır. Evet, karanlık bir odada uyumak çok daha kolay olacaktır; fakat sabahları uyanmak da bir o kadar zor… Eğer sabahları enerjik bir şekilde uyanmak istiyorsanız gece yatmadan perdelerinizi aralamalı; sizi güneşin uyandırmasına izin vermelisiniz.


4- Kalkar Kalkmaz Bir Bardak Su Harika Hissettirecek!

Uyku sırasında vücudumuz su kaybeder ve bu durum bizleri aşırı halsiz kılar. Eğer sabah uyanır uyanmaz bir bardak su içerseniz, bunun bedeninize vereceği enerjiyi ve ruhunuza vereceği neşeyi hemen hissedeceksiniz. Sabahları su içmek aynı zamanda metabolizmanın da hızlanmasını sağlayacaktır. Su içme alışkanlığını hemen edinin!

 

5- Kurduğunuz Alarm En Sevdiğiniz Şarkı Olsun!

Alarmınızın sabah rahatsız edici bir tonla ötmesindense, güne müzikle başlamanın çok daha keyifli olacağı malum… Bu sesleri duymak sizi güler yüzlü uyandırır. Aynı zamanda alarmın rahatsız edici sesiyle uyanmak, güne kalp çarpıntısıyla başlamaya da neden olduğu söylenir. Dolayısıyla güne enerjik bir parçayla başlamak motivasyonu da büyük ölçüde arttıracaktır.

 

6- Uyandığınızda Egzersiz Yapın!

Sabah uyandığınızda hareketsiz bir şekilde ağır bir güne başlamak yerine, birkaç egzersiz yaparak güne çok dinç bir şekilde başlayabilirsiniz. Uyandıktan sonra 3-5 dakika arasında yapacağınız basit egzersizler günü daha iyi geçirmenizi sağlar. Uyanır uyanmaz esneme hareketleriniz mutlaka yapın. Daha fazla spor yapmaya vaktiniz yoksa da işe giderken toplu taşıma araçları yerine yürümeyi, asansör yerine merdiveni tercih ederek hareket edebilirsiniz. Yürüyerek de kas yapabileceğinizi unutmayın!

 

7- Karbonhidrat Yerine Protein Ağırlıklı Kahvaltı Edin!

Karbonhidrat ağırlıklı kahvaltı ettiğinizde, vücudunuz daha tembel hissedecektir. Bunun için ağır karbonhidrat yerine proteinden zengin bir kahvaltıyı tercih edin. Bunun için kahvaltı menünüze yoğurt, yumurta, süt ve yüksek proteinli tahıllar ekleyin. Bu şekilde enerjinizi öğlene kadar koruyarak, tok kalabileceksiniz.

 

Ne demişler? ‘Hayat; seri hareket, karar ve kararlılık gerektirir. Tereddütte kalanlar geride kalır.’ Şimdi harekete geçme zamanı! 

Yorum Bırak
Yorumlar
22 Aralık 2017 17:46
Uykunuz açılmıyorsa kısa bir süre nefesinizi tutun uykulu haliniz hemen gider ama uzun süre tutmak da beyin hücrelerini öldürüyormuş. Dengeyi kurun