Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

Ramazan Ayında Verimli Ders Çalışma Stratejileri

Ramazan Ayında Verimli Ders Çalışma Stratejileri

Öğrencilerimizden  ramazanda nasıl ders çalışmalıyım gibi soruları sıklıkla duyar olduk. Sizler için  Ramazan ayında, oruçluyken nasıl ders çalışılır sorusunu madde madde yanıtlayalım:

  • Sınavınıza az bir zaman kaldı. Bu sebeple toplam ders çalışma sürenizi 8 saate tamamlamaya çalışın.
  • Sabah saat 12’de veya 12 buçukta kalkıp o gün deneme yapacaksak denemeye, yapmayacaksak da ders çalışmaya başlayabiliriz. Bu saatlerde deneme yapmışsak denemenin analizi ve fazla ezber gerektirmeyen tekrara yönelik dersler çalışmamız daha isabetli olacaktır.
  • Açlığın yoğun hissedildiği öğleden sona vakitlerini daha çok kitap okumaya, paragraf çözmeye ayırmamız daha sağlıklı olacaktır. Enerjimizin tükendiği bu saatlerde zorlandığımız konuların çalışmalarını yapmak verimsizleşmeyi de beraberinde getirecektir.
  • Sonrasında iftar saatine kadar istirahate çekilebiliriz. Vücut ve beynin dinlenmesine de bir o kadar ihtiyacımız olduğu unutulmamalıdır.
  • Öncelikle iftarlarda aşırı yemek ve içmekten sakının. Dopdolu bir mide ile çalışmaya oturmak yapılabilecek en kötü hatalardan biridir. Karnımızı doyuracak kadar yemeliyiz ki ders çalışmak için kendimizi hızlı bir şekilde toparlayabilelim. Sonrasında ise sahur vaktine kadar eksiklerinize yönelik bir çalışma programı uygulayabilirsiniz.
  • Sahur vaktine kadar olan sürede; en yoğun ve en verimli çalışmalarımızı yapacağımız ve toplam 6 saatimizi bu aralıkta dolduracağımız için sahurdan sonra öğle saatine kadar uyumanızda bir sakınca yoktur.

Sizler de bu tavsiyelere uyarak ideal ders çalışma programının gerekliliklerini yerine getirebilirsiniz. Sınav hazırlığınızın en yoğun olduğu bu dönemde hepinize gönülden başarılar ve hayırlı Ramazanlar dileriz.

Yorum Bırak