Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

Online Eğitim Modeli

Online Eğitim Modeli

Geleneksel eğitim sisteminin aksaklıklarını gidermek için, geçmişten günümüze pek çok uzaktan eğitim modelleri geliştirilmiştir. Mektup yoluyla, radyoyla, televizyonla, DVD ve CD’lerle… Ancak hala bir sorun vardır. Bu modellerde de öğretmen ile öğrenci arasında sağlıklı iletişim kurmak ya çok zaman almıştır ya da iletişim hiçbir zaman gerçekleştirilememiştir. Yani ciddi bir geri bildirim sorunu ortaya çıkmıştır. En sonunda, bu duruma bir son vermek için “online eğitim modeli” geliştirilmiştir.

Bir uzaktan eğitim modeli olan online eğitim; öğretmen ile öğrencilerin aynı zamanda, fakat farklı mekanlarda gerçekleştirdiği internet tabanlı bir eğitim sistemidir. Bu sistemde; isterseniz Bitlis’te, isterseniz Bolu’da olun, internetiniz olduğu sürece istediğiniz şehirdeki veya ülkedeki öğretmenden ders alabilme fırsatına sahipsinizdir. Bir çok alanda hayatımızı kolaylaştıran teknolojinin geldiği bu noktada, online eğitim tüm dünyada yaygınlaşmaya başlamıştır. Çünkü bilginin değişim hızını yakalayabilmek adına bu sistem, birçok sorunu ortadan kaldırmıştır.

Öncelikle bahsettiğimiz gibi, karşılıklı etkileşim mevcuttur. Öğrenci istediği soruyu sorabilir ve anında yanıt bulabilir. İhtiyaç duyduğu bilgiyi edinmek için hiçbir yere gitmesine ihtiyacı yoktur. Çünkü bilgi ona sıfır km uzaklıktadır. Zaman ve mekan kaybını ortadan kaldırır. Ayrıca, her öğrencinin öğrenme hızındaki farklılıklara da bir çözümü vardır. İsteyen öğrenci, istediği zaman, istediği kadar tekrar yapabilir. Zamana bağımlılığı ortadan kaldıran öğrenci merkezli olan bu model, herkese eşit fayda sağlar. Hatta, geleneksel eğitimde şikayet ettiğimiz kalabalık sınıf mevcudu sorununu tamamen ortadan kaldırır. Öğretmenle karşı karşıyasınızdır. Dikkatinizin dağılması zorlaşır, öğrenme daha kolay gerçekleşir.

Sonuç olarak, online eğitim modeli, öğrenim hayatımızda, herkese büyük bir fırsat eşitliği yaratmıştır. Artık kaliteli eğitime ulaşmak sadece parmaklarımızın ucundadır.

Yorum Bırak