Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

ÖABT İHL Meslek Dersleri Öğretmenliği Sınavı'na Hazırlanırken Bilinmesi Gerekenler

ÖABT İHL Meslek Dersleri Öğretmenliği Sınavı'na Hazırlanırken Bilinmesi Gerekenler

İmam- Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenliği sınavına hazırlanan adaylar 2019 KPSS’ye kadar yapılan tüm sınavlarda sadece Genel Yetenek Genel Kültür ve Eğitim Bilimleri Sınavlarına katılarak elde edilen p10 puan türü ile tercih yapmaya hak kazanıyorlardı. P10 puan türünün hesaplanmasına; Genel Yetenek Genel Kültür testinden elde edilen başarının %60 oranında etkisi, Eğitim Bilimleri testinden elde edilen başarının ise %40 oranında etkisi bulunuyordu. 2019 KPSS ile birlikte bu süreç değişti.

Bu tarihten itibaren İmam- Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni olarak atanmak isteyen öğretmenlerin Genel Yetenek Genel Kültür, Eğitim Bilimler ve Öğretmenlik Alan Bilgisi testine girmesi gerekmektedir. 3 alanda girecekleri testlerden elde edecekleri p121 puanına göre tercih yapmaya hak kazanacaklardır.

 

Peki P21 puanı nasıl hesaplanır?

P121 puanı hesaplanırken Genel Yetenek Genel Kültür testinin artık %30 oranında etkisi; Eğitim Bilimleri testinin %20 oranında etkisi; ÖABT’nin ise %50 oranında bir etkisi bulunmaktadır. Yani bu öğretmenlerin alana ciddi oranda sıkı bir şekilde hazırlanması gerekmektedir.

 

Peki kimler İmam- Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmeni olarak atanabilir?

1. İlahiyat Fakültesi
2. İlahiyat Bilimleri Fakültesi
3. Uluslararası İslam ve Din Bilimleri Fakültesi
4. Dinî İlimler Fakültesi
5. İslami İlimler Fakültesi yüksek öğretim programlarından mezun olmuş ve Bakanlık ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) iş birliği ile açılan / açılacak olan Ortaöğretim Alan Öğretmenliği Tezsiz Yüksek Lisans ya da Pedagojik Formasyon Programı / Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifikası Programını başarı ile tamamlayanlar İmam- Hatip Lisesi Meslek dersleri öğretmeni olarak atanmak için sınava girebilir.

 

Peki İmam - Hatip Meslek Dersleri Öğretmenlerinin Okutacakları Dersler Nelerdir?

Talim Terbiye Kurulu’nun Atama ve Ders Okutma Esasları’na göre İmam-Hatip Lisesi Meslek Dersleri Öğretmenleri;

  • İmam Hatip Lisesi Meslek Dersleri
  • Temel İslam Bilimleri Dersleri
  • Osmanlı Türkçesi
  • Arapça
  • Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi
  • İmam Hatip Ortaokullarında okutulan Kur’an-ı Kerim, Peygamberimizin Hayatı ve Temel Dinî Bilgiler Dersleri
  • Ortaokullarda ve Liselerde Okutulan Din, Ahlak ve Değerler alanındaki dersler
  • Türk İslam Sanatları dersleri (**)
  • Hüsn-i Hat Yazı Çeşitleri (**)
  • Türk İslam Sanatı Tarihi (**)


(**) Öncelikli olarak bu derslerle ilgili sertifikası olan ve/veya lisans/lisansüstü öğrenimleri sırasında bu dersleri aldığını belgelendiren tüm alan öğretmenleri tarafından okutulur.

 

 

ÖABT İHL Meslek Dersleri Öğretmenliği Sınavına profesyonel bir ekiple hazırlanmak ve yıl boyu rehberlik hizmetinden faydalanmak için tıklayın

 

Yorum Bırak
Yorumlar
21 Ağustos 2019 20:32
Hocam ben şuan ihl den formasyon aliyorum başvuru yaparken birçok arkadaş din kültürü daha kapsayıcı onu sec demişlerdi fakat başvuru yaptığım okul sadece ihl açtı şimdi ben din kültürü öğretmenliği seçemeyecek miyim kpss de yoksa formasyon heryerde aynı midir bu ihl ve din kültürü aydınımı kpss de kendimiz mi belirliyoruz