Tekuzem Ücretsiz Dene

Hiçbir Yol Katedemediğini Düşünenlere...

Hiçbir Yol Katedemediğini Düşünenlere...

BAMBU ağacını Çinliler şöyle yetiştirir:

Önce ağacın tohumu ekilir; sulanır ve gübrelenir.

Birinci yıl tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. "sulanır ve gübrelenir."

İkinci yılda da tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. "sulanır ve gübrelenir."

Üçüncü yılda yine tohumda herhangi bir değişiklik olmaz. Sabırla "sulanır ve gübrelenir."

Dördüncü yılda da her yıl yapılan işlem tekrar edilerek bambu tohumu sulanır ve gübrelenir. Fakat inatçı tohum bu yılda da filiz vermez.

Beşinci yılda da Çinliler yine büyük bir sabırla bambuya su ve gübre vermeye devam ederler.

Ve nihayet beşinci yılın sonlarına doğru bambu yeşermeye başlar ve altı hafta gibi kısa bir sürede yaklaşık 27 metre boyuna ulaşır.

Akla gelen ilk soru şudur: Çin bambu ağacı 27 metre boyuna altı hafta da mı yoksa beş yılda mı ulaşmıştır? Bu sorunun cevabı tabii ki beş yıldır. Büyük bir sabırla ve ısrarla tohum beş yıl süresince sulanıp gübrelenmeseydi ağacın büyümesinden hatta var olmasından söz edebilir miydik?

 

Bir başarının şartları her zaman çok basittir;

 

  • Bir süre için çalışın ve sabredin.
  • Her zaman inanın ve hiçbir zaman başa geri dönmeyin.

 

Birkaç denemede pes etmek veya çabuk sıkılmak başarılı olmanın önündeki gizli engellerdir. Aynı şekilde, sürekli kolay yolu aramak da insanı işinden alıkoyabilmektedir. Yapılmayan işler başarısızlıkla sonuçlanmış sayılır. Dolayısıyla, istikrarlı olmak başarılı olmanın sırrıdır.

Başarıya ulaşmak adına kat edeceğiniz yolda bir dizi engel de sizi bekliyor olacak. Bunlara kararlılık sınavı da diyebiliriz. Çabuk yorulan, ilk engelde yol değiştiren kişiler hedeflerine asla varamazlar dolayısıyla da hayatları boyu hayal edip de ulaşamadıkları şeyler hakkında sızlanıp dururlar. Hedefiniz ve hayaliniz ne ise onu yapmak için azmedin. Mutlu ve başarılı insan olmanın sırrı bunda saklıdır. İlk seferinde olmadıysa tekrar tekrar hatta tekrar deneyin. Hayalinize siz inanmazsanız size insanlar neden inansınlar?

Başarıya ulaşan insanlar hayallerinin peşi sıra yürüyen kişilerdir. Kararlı ve emin adımlarla… Peki, ya siz neden bu kişilerden birisi olmayasınız?

 

Yorum Bırak
Tekuzem Whatsapp Hattı