Tekuzem Ücretsiz Dene

HEDEF BELİRLEME KILAVUZU

HEDEF BELİRLEME KILAVUZU

Hayatta başarılı olmuş her insanın mutlaka önüne aldığı ve o doğrultuda ilerlediği bir hedefi vardır. Bu hedefleri belirlemek için zaman hiç de geç değildir aslında.

Belirlenmiş bir hedef sizi başarıya odaklayacak ve hedef belirleme alışkanlığı kazanıp hedeflere ulaştıkça kendinize duyduğunuz güvenin arttığını hissedeceksiniz. 

Hedef belirleme ve hedefleri hayata geçirmede dikkat edilmesi gereken bazı küçük noktalar vardır.

Gelin bunları birlikte öğrenerek hayata geçirelim: 

1- Hedef ve amaçlarınızın tam olarak neler olduğunu belirleyin. Kimi zaman vakit kimi zaman nakit problemlerinden ötürü yapamadığınız hayallerinizi, hedeflerinizi amaçlarınızı düşünün.  Peki, yeteri kadar zamanınız ve paranız olsa ne yapmak isterdiniz? Önümüzdeki 5 yıl içinde neler yapmayı hedefliyorsunuz? Geride bıraktığımız 5 yıl içinde neler yapmış olmayı isterdiniz?

2- Zihnimiz hayal ettiği ve inandığı her şeyi başarır. Hayal etmek ve inanmak… Eğer belirlediğiniz hedefi zihninizde canlandırır ve o hedefe varacağınıza inanırsanız mutlaka başarılı olursunuz. Eğer içinizde bir zerrecik olsun şüphe varsa hedefe ulaşamazsınız. Hedefe ulaşmak ve başarılı olmak için her şeyden önce kendimize güvenmeli ve inanmalıyız.

3- Hedefimize ulaşmaya yönelik günlük, haftalık, aylık planlama yapabilir, ona giden süreci somut bir şekilde planlayabiliriz. Böylelikle planlara uyma gayretimiz bizi yolun sonuna daha kolay ulaştıracaktır.

4- Hedefiniz söz konusu olduğunda şu anda tam olarak yolun neresinde olduğunuzu dikkatlice sorgulayın. Hedefinize neredeyse ulaşmak üzere misiniz yoksa bir sonraki seviyeye ulaşmak için mi çalışıyorsunuz? Hedefinize ulaşmak için normalde yapmayacağınız şeyleri yapma isteği duyuyor musunuz? Bu sorunun cevabı çok önemli.

5- Ve elbette hedeflerinizi hatırlamaya oldukça ihtiyacınız var. Bu hedeflerin listesini yapın ve sürekli görebileceğiniz bir yere asın. Her gün o hedefle göz göze gelmek size gücünüzü hatırlatacak ve vazgeçme ihtimalinden uzaklaşmış olacaksınız.

 

Montaigne ‘nin sözünde olduğu gibi:

"Bir amaca bağlanmayan ruh, yolunu kaybeder.
Çünkü her yerde olmak, hiçbir yerde olmamaktır."


Hedeflerinizin gerçekleşmesi dileğiyle…

Yorum Bırak
Tekuzem Whatsapp Hattı