Tekuzem Ücretsiz Dene

Ders Çalışma İsteksizliğiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Ders Çalışma İsteksizliğiyle Nasıl Başa Çıkılır?

Motivasyon belirli bir davranışı yapmak için gerekli olan nedenler ya da bir hedefi başarma isteği olarak tanımlanabilir. Eğer ders çalışmak için yeterince motivasyona sahipseniz, bir hedefiniz var ve bu hedefe doğru sizi ilerletecek arzuya ve enerjiye sahipsiniz demektir. Peki siz bu motivasyona ne kadar sahipsiniz?


Öncelikle motive olmuş bir öğrencinin tanımından başlayalım:

Böyle bir öğrenci olmak için her dakika ders çalışma isteği ile dolup taşmanız, saatlerce dersin başından kalkmamanız gerekmez. Motive olmuş bir öğrenci dersler karmaşık ve zor olduğunda bile hedefine odaklanarak sıkılmadan konuları bitirebilen öğrencidir.

 

Peki ya motivasyon kaybı nedir?

Motivasyon kaybı dediğimiz şey bir eylemi başarmaya yönelik isteksizlik ve beraberinde üretilen bahanelerdir. Sonucunda ise özgüven kaybı, öfke, belirsizlik, zamanı yönetememe, endişe gibi olumsuz bir ruh hali belirmeye başlayacaktır.

 

Motivasyon Kaybedildiğine Göre; Bulunabilir de..

Çok sevdiğiniz sizin için çok değerli olan bir eşyanızı girip çıktığınız mekanların birinde kaybettiniz. Orada bir yerlerde olduğunu biliyorsunuz ama bulamıyorsunuz. Fakat şunun da bilincindesiniz ki; kayıp eşyaları odaklandığınız ve rahat olduğunuz anlarda bulursunuz.  Tıpkı motivasyon gibi..

İşe kendinize zaman tanıyarak başlayın. Motivasyonu bir gecede kaybetmediğinizi biliyorsunuz o zaman kazanılması da biraz zaman alacaktır.

Sonrasında ise kendinizle ilgili gözlem yapmaya başlayın ve bazı sorular sorarak cevabını bulmaya çalışın.

"Ne hissediyorum?’’, "Ne düşünüyorum?’’, "Beni işimden alıkoyan davranışlarım neler?’’

Cevaplarını dürüst bir şekilde kendinize verdiğinizde bu durum, kendinizi ve içinde bulunduğunuz durumu çok daha rahat fark etmenize yarayacaktır.

Ders çalışmayı öncelikli amaç haline getirin!

Kendinizi ders çalışırken motive olmuş hayal edin. Bu size nasıl bir yarar sağladı? Neler kazandırdı? Bu dersi başarı ile tamamladığınızda hayatınızda neler değişirdi? O zamanki düşünceleriniz neler olurdu? Gözlerinizi kapayın ve tüm bunları hayal edin.. Eğer çalışmaya başlamadan önce tüm bunları hayalinizde canlandırır, kendinizi hayalinizdeki filmin başrol oyuncusu olarak görmeyi başarabilirseniz sona zaten çok yakınsınız demektir. Çünkü her filmin bir sonu mutlaka vardır ve en sevileni ise; 'Mutlu Son'dur.. 

Yorum Bırak
Tekuzem Whatsapp Hattı