Tekuzem Ücretsiz Dene

Bahar Yorgunluğu Size de Uğramış Olabilir mi?

Bahar Yorgunluğu Size de Uğramış Olabilir mi?

Tam “bahar geldi, açık havaya çıkma zamanı” diye düşünürken kendinizi yorgun ve halsiz mi hissetmeye başladınız? Kolunuzu kaldıracak gücünüzün olmadığını, sürekli uyumak istediğinizi mi fark ediyorsunuz?

Bahar yorgunluğu size de uğramış olabilir.

Sabah uyanmakta zorluk çekmek, akşam uyuklamalarının artması, eklem ağrılarının ortaya çıkması gibi belirtiler bahar yorgunluğu adı verilen durumun en belirgin göstergeleridir.

 

Bahar Yorgunluğu Etkilerini Azaltmak için Neler Yapılabilir?

Bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte vücutta vitamin ve mineral ihtiyacı da artmaktadır. Bu ihtiyacı doğru şekilde karşılamak, bahar yorgunluğunun en etkili çaresidir.

Kendinizi daha enerjik ve mutlu hissetmek için yapılabilecekler arasında şunlar bulunuyor:

 

Öğünleri daha az porsiyonlarla fakat daha sık yemeye özen gösterin. Bu metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır.

 

 

Sofranızdan meyve ve sebzeyi eksik etmeyin. Sevmeseniz de mevsimin özelliğini taşıyan meyve ve sebzelerin bütün çeşitlerinden bol miktarda yiyin.

 

 

Baharda vücudun daha çok vitamin ve minerale ihtiyacı vardır. Özellikle de B ve C vitaminleri ile potasyuma. B ve C vitaminleri sebze ve meyvelerde, potasyum ise domates, patates ve kayısıda bol miktarda bulunur. 

 

 

Hamur işleri ve ağır, yağlı yiyeceklerden uzak durmaya çalışın. Fast-food tüketimini azaltın. Yağlı ve şekerli yiyecekler yerine fındık, ceviz, kuru üzüm gibi yiyecekleri tercih edin.

 

 

Günde 3 litre su içmeye dikkat edin. Böylelikle vücudunuzun ihtiyaç duyduğu suyu karşılayabileceksiniz.

 

 

Uyku düzenine dikkat edin. 8 saat uyumaya çalışın. Rahat bir uyku için yatağa girmeden önce günlük bütün stres sebeplerinizi aklınızdan uzaklaştırın.

 

 

Hareket edin, bol bol güneşlenin, yürüyüş yapın. Egzersiz yapmaya özen gösterin.

 

 

Sizi strese sokan nedenlerden kafanızı uzaklaştırmaya çalışın. Açık havada yapılacak yürüyüşler kafanızı boşaltmaya ve daha mutlu hissetmeye yardımcı olur.

 

 

Yorum Bırak
Tekuzem Whatsapp Hattı