Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

Başarılı Öğretmenlerin Sahip Olduğu 5 Ortak Özellik

Başarılı Öğretmenlerin Sahip Olduğu 5 Ortak Özellik

Öğrencilerin başarılı ve verimli bir eğitimden alıp hayatlarına taşıdıkları şey, genellikle kendilerine tutku ve ilham aşılayan bir öğretmenle kurdukları iletişimde yatar.
Başarıyı ölçmek kolay değildir ve akademi dünyasında eğitimciler, öğrenmeyi nasıl ölçmeleri gerektiğini sürekli olarak yeniden değerlendiriyorlar. Fakat çözülmesi gereken ilk ve en önemli soru şu olmalıdır:

Öğretmenler öğrencilerine ulaşmayı başarabiliyorlar mı?
İşte başarılı öğretmenlerin sahip olduğu 5 ortak özellik:

1- Başarılı öğretmenlerin bir amaç duygusu vardır.

İşimizde her günümüz “masalsı” güzellikte geçmez elbette. Bazen hayat sıradan ve sıkıcı olabilir. Büyük resmi görebilen ve bir amaç duygusu olan öğretmenler, zor ve sıkıcı günlerin üstesinden gelebilirler, çünkü onların gözleri yolun sonuna odaklanmıştır. Öğrencilerinin gelişimini görmeyi hedefleyen bir öğretmen durmaksızın tutkuyla yola devam eder.

2- Başarılı öğretmenler, öğrencilerinin başarılı olmasını bekler.

Öğrenciler kendilerine inanacak birilerine her yerde ihtiyaç duyarlar. Kendi yeteneklerini görebilecek daha bilge ve büyük insanlara gereksinimleri vardır. Bu öğrenciler için bir ihtiyaçtır kısaca. Başarılı öğretmenler çıtayı yüksek tutar ve sonra hata yapmanın normal olduğu bir ortam yaratırlar. Bu, öğrencilerin kendilerinden beklenen hedeflere ulaşana kadar denemekten vazgeçmemeleri için onları motive eder.

3- Başarılı öğretmenlerin mizah duygusu gelişmiştir.

Mizah ve zeka, kalıcı bir izlenim yaratır. Stresi ve gerilimi azaltır. Kaygı düzeyini en aza indirger. İnsanlara içinde oldukları duruma farklı bir açıdan bakma avantajı sağlar.. Eğer 100 öğrenciye en sevdikleri öğretmenin özellikleri hakkında sorular sorsanız, yüzde 90’ı komik ve eğlenceli yanıtını verecektir.

4- Başarılı öğretmenler öğrencilerini ne zaman dinlemeleri gerektiğini ve ne zaman görmezden gelmeleri gerektiğini bilirler.

Öğrenci geribildirimini doğru anlamak önemlidir. Öğrencilerini hiç dinlemeyen bir öğretmen eninde sonunda başarısız olacaktır. Öğrencilerini sürekli dinleyen bir öğretmen de eninde sonunda başarısız olacaktır. Ne zaman dinleyip, ne zaman karşındakinin düşüncesini uygulamak gerektiğini bilmek ve ne zaman “Hayır, böyle yapıyoruz. Çünkü ben öğretmenim ve uzun vadedeki büyük resmi görebiliyorum” diyeceğini bilmek öğretmenin başarısının en büyük göstergelerinden biridir.

5- Ve son olarak ; Başarılı öğretmenler öğrenmekten asla vazgeçmezler.

İyi öğretmenler kendilerine, ‘kendi öğrenmeleri’ için de zaman yaratırlar. Bu sadece belli bir konu hakkındaki bilginizi artırmaz, aynı zamanda sizin tekrar öğrenci profiliyle olaylara bakmanızı sağlar. Her zaman öğreten durumunda olduğunuz için kolayca unutabileceğiniz öğrenme süreci hakkında size bir bakış açısı kazandıracaktır. Empati yeteneğinizi güçlendirecektir. Öğrenmenin farklı modellerini görmenizi ve nasıl öğretirsem daha iyi öğrenirler düşüncesini edinmenizi sağlayacak en önemli unsurlardan biridir.


Bir öğrenciye, başarılı olmasının altında yatan sebebin ne olduğunu sorduğunuzda, alacağınız o muhteşem yanıt çoğunlukla şu olacak, ve muhtemelen gözleriniz dolacaktır:

“Hep öğretmenim sayesinde. Çünkü o benden hiç vazgeçmedi.”

 

Yorum Bırak