Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

Öğretmen Mülakatlarına Hazırlanırken Bilinmesi Gerekenler

Öğretmen Mülakatlarına Hazırlanırken Bilinmesi Gerekenler

Sözleşmeli öğretmenlik için;  adayların KPSSP10-KPSSP121 ve KPSSP120 sonucunda, her alan için en yüksek puan alandan başlamak üzere, belirlenen kontenjan sayısının üç katı aday sözlü sınava katılacaktır.

Sözlü sınavda adaylar, bir konuyu kavrayıp özetleme, ifade yeteneği ve muhakeme gücü; iletişim becerileri, özgüveni ve ikna kabiliyeti; bilimsel ve teknolojik gelişmelere açıklığı; topluluk önünde temsil yeteneği ve eğitimcilik nitelikleri yönüyle değerlendirilecektir.

Sözlü sınava katılanların sınav puanları “Sözlü Sınav Sonuç Ekranı”na işlenecek; sözlü sınav sonucunda 60 ve üzerinde puan alanlar başarılı sayılarak sözleşmeli öğretmenliğe atanmak üzere tercih yapma hakkını elde edecektir.

 

Peki sözlü sınava hazırlanan bir aday nasıl bir çalışma yapmalıdır?

- Konu ile ilgili, anlaşılır, tatmin edici özellikte ve konuşma bölümleri arasında tutarlılık ve bütünlük olacak şekilde açıklama yapmak, komisyon üyelerinin değerlendireceği kıstaslar arasındadır. Aday tutarlı olmalı, ilk soru, 6 soru sonra karşısına çıktığında bile aynı tezi savunmalıdır.

- Komisyon üyelerini adayın ikna etmesi çok önemlidir. Hem mesleğe uygun olduğuna, hem de bu mesleği ne kadar çok istediğine ikna edebilirse yine bir basamağı daha geçmiş olacaktır.

- Cümleleri düzgün ve açık olup, uzun cümle içeren açıklamalarda bile vurgu ve tonlamaya dikkat ederek dilbilgisi kurallarına uymalı, bu konuda hassas ve titiz davranmalıdır.

- Adaylar Türkçeyi, dilin kurallarına uygun, doğru, verimli ve etkili bir biçimde kullanmalılar; diksiyon ve hitabet problemleri varsa gidermelidirler.

- Konu çerçevesinde teknolojik ve bilimsel gelişmeleri yakından takip ettiğini hissettirmeli, teknolojik gelişmeleri uygun ve ayrıntılı biçimde açıklayabilmelidir. Örneğin bir öğretmen adayının Fatih Projesini, EBA Projesini bilmesi ona mülakatta artı kazandıracaktır.

- Heyecanını dengede tutabilmeli ne çok heyecansız davranmalı ne de heyecanına yenik düşerek bildiklerini unutacağı boyuta gelmelidir. Dengede bir heyecan her zaman kişiyi özgüvenli kılar.

- Baskıcı ve ısrarcı davranmadan; iddialı, kendinden emin ve içtenlikle konuşabilmeli, karşısındaki sıkmamalı ve kendisini dinletmeyi ve karşısındakini dinlemeyi çok iyi bilmelidir.

- Tüm bu özelliklere uygun davranabilmek adına mülakat gününe kadar adayın evde kendi kendine, aile bireylerine, arkadaşlarına ya da aynanın karşısında kendisini görebileceği bir ortamda ve mümkünse mülakatta giymeyi düşündüğü kıyafetlerle sürekli pratik yaparak kendini geliştirmesinin ciddi yararı olacağını belirtmek isteriz.

Sözlü sınava girecek tüm öğretmenlerimize şimdiden başarılar.

 

Öğretmenlik Mülakatına Profesyonel Bir Ekiple Hazırlanmak için Tam 38 Saatlik, Uygulamalı Öğretmen Mülakat Video Eğitim Setimizi İnceleyebilirsiniz. Ücretsiz-Detaylı Bilgi Almak için Tıklayın  

 

 

 


 


Yorum Bırak