Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×

YÖK Başkanı Yekta Saraç Üniversite Sınavının Yeni İsmini ve Sınav İçeriğini Açıkladı!

YÖK Başkanı açıkladı: Üniversite Giriş Sınavının yeni ismi: Yükseköğretim Kurumları Sınavı. 

YÖK Başkanı Yekta Saraç, üniversiteye girişte yeni sistemi açıklarken, her puan türünde Türkçe ve matematiğin katkısı olacağını söyledi. Saraç, sınavın bir hafta sonu yapılacağını duyurdu.

Adaylar ilk oturumda temel yeterlilik testine gireceklerdir. Bu sınavda sözel ve sayısal becerilerin ölçülmesi amaçlanıyor.Bütün adayların birinci oturuma katılması zorunlu olacaktır. Sınavlar Haziran ayında bir hafta sonunda 2 oturumda yapılacaktır.

Birinci oturum soru sayısı 80 (40 Türkçe, 40 Matematik) olacaktır.

İkinci oturumda Türk Dili ve Edebiyatı-Coğrafya 40, Sosyal Bilimler 40, Matematik 40 ve Fen Bilimleri 40 sorudan oluşacak. Oturumların süresi daha sonra belirlenecektir.

İkinci oturumda Sözel Bölümler için Edebiyat-Coğrafya'nın % 50 Sosyal Bilimlerin %50 ağırlığı olacak. Sayısal için Matematik % 50, Fen Bilimleri % 50, Eşit ağırlıkta da Matematik ve Türkçe % 50 ağırlıklara sahip olacaktır.
Genel puan hesaplanırken; Temel Yeterlilik puanının %40'ı , ikinci oturum puanının ise %60'ı alınacaktır.

Türkçe ve Matematik yani I. oturum sabah  yapılacak olup, I. oturumda 200 ve üzeri puan alan aday istediği yere yerleşemediği takdirde seneye bir önceki yıl aldığı I. oturum puanını kullanabilecektir. İsterse seneye I. oturuma hiç girmeyebilir, isterse girip iki seneye göre en yüksek puanı hangisiyse onu kullanabilir. Temel yeterlilik testi puanının en az 150 olması gereklidir. Temel yeterlilik puanı 180 ve üzerinde olanlar ise lisans bölümlerine yerleşebilecektir.

Yorumunuzu Bırakın