Size en uygun Uzaktan Eğitim Programını öğrenmek için hemen Formu Doldurun. SİZİ ARAYALIM
×
Tekuzem Ücretsiz Dene

Konuyu Anlıyorum Ama Neden Soru Çözemiyorum?

Konuyu Anlıyorum Ama Neden Soru Çözemiyorum?

Çoğu öğrencinin yakındığı en temel sorunların başında konuyu anlamasına rağmen soruları çözememek gelir. Eğer siz de aynı problemle karşı karşıyaysanız gelin bu sorunun çözümünü birlikte bulalım.

 

Öncelikle konu çalışmak ve soru çözmek ayrı beceriler isteyen iki temel eylemdir. Konu çalışırken  yapmanız gereken sadece yazılan, anlatılan, okunan şeyi anlamak iken soru çözerken  öğrenmiş olduğunuz bilgileri hızlı bir şekilde seçenekleri değerlendirerek kullanmanız gerekiyor. Yani konu çalışmak ve soru çözmek işleyiş bakımından beynin farklı mekanizmalarında farklı eylemleri gerçekleştirmenizi gerektiriyor. Bu sorunu çözmek için atılacak en temel adım konuyu öğrenme aşamasını tamamladıktan sonra çözülecek ilk testte süre tutmamak ve takıldığımız yerlerde açıp kitaptan ya da notlarımızdan konuyu kendimize hatırlatmak. 
Hatırlamak adına karıştırılan notlar bize konunun birçok ayrıntısını o an öğretecek ve farkında olmadan etkili bir konu tekrarı yapmış olmanın verimliliğini de katacaktır. Soru çözmek sadece bilgiyi test etmek demek değildir, aynı zamanda eksik kalan, tam öğrenilemeyen konuların da küçük bir hatırlatması ya da yeni bir bilgi daha öğreniminin gerçekleşmesidir.

 

Bir diğer sebebimiz ise tamamen psikolojik açıdan kendimizi yetersiz hissetmemiz ve üst üste yapılan yanlışların bizi soru çözmekten daha da uzaklaştırmasıdır. Sınava hazırlık döneminde soru çözememek bizim yetersiz olduğumuz anlamına gelmez, aksine soru çözmemizin sebebi zaten eksik konularımızı tamamlamak ve tamamladıktan sonra çözülecek aynı tarzda başka bir soruda doğru sonuca ulaşarak yapabildiğimizin farkına varmaktır. Şunu unutmayın ki; çözülemeyen her soru bizim için büyük bir avantaj aslında. ‘’O yanlışı hiç yapmasaydım doğru çözümünü asla öğrenemeyecektim.’’ algısıyla yaklaşırsak o zaman hata yapmaktan korkmayan öğrenciler olmayı başarabiliriz. Ve hata yapmaktan korkmaz isek soru çözmekten de korkmaz; netlerimizin yükselmesine imkan sağlamış oluruz.

  

Yani özetle; soru çözerken netlerinin yükselmediğini düşünen öğrenciler zaten çok soru çözmeyen öğrencilerdir. Ne de olsa yapamıyorum düşüncesiyle kendilerini sorulardan uzak tutan ve haliyle ilerleme kat edemeyen öğrenciler… Bu sınavları kazanmanın püf noktasının soru çözmek olduğunun bilinciyle ilerlediğinizde ve ilk testlerde kendinize süre tutmama ve notlardan bakma özgürlüğü tanıdığınızda bir süre sonra kısa zamanda fazlasıyla net artışı yakaladığınızı fark edeceksiniz. Yani biraz daha çabayla büyük işler başarmaya hazır olun diyoruz. 

 

Goethe’nin sözünde de olduğu gibi:

"Uğraş kişiyi mutlu kılan şeydir; önce gücüyle bir kötülüğü kısa sürede iyiye dönüştürür. Bu nedenle, yarın, erkenden iş başına! Evet, dün yaptığınızı yıkılmış bulursanız, tıpkı karıncalar gibi, hemen yıkıntıları kaldırmalı, önlemleri yeniden düşünüp bulmalısınız. Böyle olursa, dünyanın kendisi yuvarlanıp içinden parçalansa bile, onu siz yeniden kurarsınız, sonsuza değin zevkle..."

Yorum Bırak
Yorumlar
07 Şubat 2019 17:21
yadımcı oldunuz teşekkür ederim
02 Eylül 2020 01:07
Ne yani hergün 120 soru çözmemi söylüyorlar ama ben hiçbirini yapamıyorum aptalım salağım ben sakatımlaojdkwodwldjwkkdıwjdmkw sorun by.
02 Eylül 2020 01:07
Ne yani hergün 120 soru çözmemi söylüyorlar ama ben hiçbirini yapamıyorum aptalım salağım ben sakatımlaojdkwodwldjwkkdıwjdmkw sorun by.
07 Ekim 2020 08:47
asasassdasdfg
12 Ekim 2020 16:00
o kadar tembelim ki okumadim
17 Ekim 2020 21:28
YA BEN BU YAZIYI KESİNLİKLE OKUMAM OKUMAYA ÜŞENİRİM BU NE YA BİDE KÜÇÜCÜK
27 Ekim 2020 13:16
ee sonuç? çözüldü mü şimdi her şey. Önüne gelen vlog açıp böyle saçma sapan analizler yapıyor bunun yerine Gidin psikoloj falan okuyun belki gerçekten yardımcı olursunuz.
05 Kasım 2020 22:03
Thank you
06 Kasım 2020 00:26
Anladım
06 Kasım 2020 00:27
Hiç güzel değildi ve anlamadım
06 Kasım 2020 00:27
Ttttttt
19 Kasım 2020 23:47
Bazı yorumlarda yararsız olduğu falan söylenmiş bence öğrenme aşmasında bu taktikler bayağı işte yarayabilir çözüldü mü şimdi diyen arkadaş bence yanlış düşünüyorsun
20 Kasım 2020 17:53
Ben 7.sinifim temelim yok yeni çalışmaya başladım temelim yok ve asla matamatik problemlerini çözemiyorum
19 Aralık 2020 17:22
fiziği anlıyorum fakat soru çözmeye geldiğinde moralim çok bozuluyor. mesela az önce 5 soruluk testin beşini de yanlış yaptım. moralim bozulunca da iyice yanlış yapıyorum sinir stres iç içe giriyor. neyse artık dediğiniz gibi bunlardan ders çıkartıp ilerlemeli. umarım sonrakilerde daha iyi yaparım çünkü emeklerimin karşılığını görememek beni üzüyor.
04 Ocak 2021 13:47
tesekkurler
19 Ocak 2021 15:44
İstediğim kitabı okuyorum konuları çok iyi anlıyorum ama teste gelince 2 şık arasında kalıyorum ve bu bana dikkat dağınıklığı oluyor sorum yanlış çıkıyor